ВЕЛИКОСНІТИНСЬКИЙ ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ФАСТІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"СОНЕЧКО"
Життя і здоров`я дітей — найважливіша цінність
Загальновідомо: дитинство — унікальний період у житті людини, адже саме в цей час формується її здоров’я, відбувається становлення особистості. Досвід дитинства багато в чому визначає доросле життя людини.
Дитина, її життя і здоров’я — найвища цінність держави. Тож захистити її від можливих небезпек і навчити безпечно взаємодіяти з довкіллям (предметним ,природним та соцільним ) — одне з провідних завдань, визначених у головному документі дошкільної освіти — Базовому компоненті.
Так, саме дошкільний навчальний заклад:
-
створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров’я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання;
-
формує у дітей гігієнічні навички та основи здорового способу життя, норми безпечної поведінки;
-
сприяє збереженню та зміцненню здоров’я, розумовому, психічному й фізичному розвитку дітей.
Щоб забезпечити гармонійний розвиток людини, потрібно з дошкільного віку формувати у дітей усвідомлення цінності свого життя і здоров’я, бережного ставлення до власного здоров’я, вироблення стереотипів безпечної поведінки в довкіллі. Адже, проблема навчання дітей правил особистої безпеки потребує уваги з боку дорослих: педагогів і батьків. Слушні та вчасні поради дорослих повинні допомогти дитині зберегти своє життя, зміцнити здоров’я, усвідомити, що грати можна не скрізь і що деякі заборони та правила – не примхи дорослих, а життєва необхідність.
Головна мета – формування в кожної дитини активної життєвої позиції щодо власного життя та власної безпеки, формування здорового способу життя, накопичення ними знань та навичок безпечної поведінки вдома, на вулиці, у дошкільному навчальному закладі, в природі тощо.
Основні напрямки роботи педагогічного колективу з формування знань дітей з безпеки життєдіяльності
(взаємодія з довкіллям: предметним ,природним та соцільним )
-
створення належних умов для безпечної життєдіяльності;
-
формування елементарної життєвої компетенції з питань безпеки;
-
виховання основ безпечної поведінки у дітей;
-
культура безпеки дорослих, відповідальне ставлення до життя та здоров’я малят.
Діти дошкільного віку повинні мати певний рівень знань правил безпеки життєдіяльності у наступних напрямках:
Максимального ефекту можна досягти лише тоді, якщо в діяльності педагогічного та батьківського колективів буде відпрацьовано єдину стратегічну лінію спрямовану на формування у дітей знань правил безпеки життєдіяльності. Реалізація всіх завдань з даної проблеми у ЗДО можлива лише через комплексну, цілеспрямовану роботу шляхом організації та проведення різних форм роботи з дітьми ( з врахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей), які сприятимуть усвідомленню цінності власного життя, бережному ставленню до здоров’я, виробленню стереотипів безпечної поведінки в довкіллі.
Етапи освітньої роботи з формування в дошкільнят навичок безпечної поведінки
-
Підготовчий етап. Полягає в отриманні та частковому узагальненні вражень про небезпеку, що може чатувати на дітей у довкіллі. Доречні такі форми і методи роботи, як екскурсія, цільова прогулянка, спостереження, читання художніх творів, розглядання ілюстрацій, перегляд відеофільмів, мультфільмів тощо.
-
Основний етап. Робота з формування певної системи уявлень та вироблення навичок безпечної поведінки. На цьому етапі доцільно застосовувати різні види ігор з елементами безпеки життєдіяльності, бесіди, складання описових та творчих розповідей дітьми, розучування комплексів загальнорозвивальних вправ, віршів, виконання трудових доручень тощо.
-
Практичний етап. На цьому етапі діти мають застосовувати набуті знання та вміння на практиці. Доречним буде використання таких форм і методів роботи, як розв’язання проблемних ситуацій, творчих завдань, пошуково-дослідницька діяльність, проведення свят, розваг, змагань, конкурсів тощо.
Форми роботи з дітьми з безпеки життєдіяльності
-
Спостереження
-
Бесіди пізнавального та узагальнюючого змісту
-
Заняття
-
Різні види ігор
-
Екскурсії
-
Спортивні свята та тематичні розваги
-
Запис радіопередач
-
Виставки (продуктивна діяльність)
Вся педагогічна робота з вихованцями закладу щодо підвищення рівня знань правил безпеки життєдіяльності та ефективного формування у них навичок безпечної поведінки здійснюється з урахуванням основних загально – дидактичних принципів:
-
Гуманізації, що вимагає врахування можливостей,особливостей та потреб дитини ;
-
науковості й доступності , який полягає в засвоєнні дитиною реальних знань,які правильно відображають дійсність і не суперечать науковому розумінню понять, явищ; у навчанні дітей треба йти від простого до складного ,від невідомого до відомого ;
-
позитивної мотивації навчання, що полягає в створенні позитивного емоційного клімату, гуманних стосунків педагога і дітей в процесі навчання, атмосфери ділового співробітництва;
-
наочності навчання, що виражає «золоте правило» дидактики сформульоване Я.А.Коменським: якщо можливо,то одночасно залучати декілька відчуттів дитини;
-
систематичності і послідовності, що забезпечується раціональним планування ,визначенням кількості пізнавального матеріалу різного змісту і встановлення логічної послідовності у поданні його дітям;
-
індивідуального підходу, з врахуванням індивідуальних і вікових особливостей кожної дитини та диференціації завдань у процесі навчальної діяльності з врахуванням рівня розвитку дитини;
-
практичної цілеспрямованості та важливих спеціальних принципів:
-
забезпечення гігієни і нормальної роботи всіх органів та психофізіологічних процесів організму дітей;
-
забезпечення взаємозв’язку і взаємозалежності життєдіяльності дитини з довкіллям (предметним, природним, соціальним) і безпосереднім середовищем, у якому вона перебуває, та соціальною ситуацією розвитку як єдиною і неповторною для дошкільного дитинства системою взаємин між дитиною та середовищем;
-
раціональна організація життя та діяльності дітей у дошкільному навчальному закладі;
-
захист здоров’я, життєдіяльності дитини як у дошкільному навчальному закладі, так і в сім’ї;
-
своєчасне усунення негативних впливів на життєдіяльність дитини та їх наслідків; надання своєчасної допомоги;
-
забезпечення взаємозв’язку дошкільного навчального закладу, сім’ї та громадськості у формуванні безпечної поведінки дітей.
В організації освітньо-виховної роботи з дітьми з питань безпеки життєдіяльності педагогам варто керуватися наступними чинниками:
-
робота не повинна обмежуватися лише засвоєнням дітьми норм та правил з безпеки життєдіяльності – дітей необхідно навчати обачності;
-
формувати навички орієнтування і швидкої реакції в екстремальних ситуаціях ;
-
дотримання єдиної стратегічної лінії у діяльності педагогічного, дитячого та батьківського колективів.
Завданням педагогічного колективу закладу є:
-
систематична цілеспрямована освітня робота з дошкільниками з вироблення в їх свідомості стереотипів поведінки в життєвому середовищі, навичок користування предметами та речами, поведінки в різних екстремальних ситуаціях тощо;
-
поліпшення якості освітньо-виховної роботи з питань безпеки та захисту здоров’я дітей від негативних впливів довкілля;
-
вдосконалення теоретичних знань і практичних навичок педагогів та батьків;
-
пропагування здорового способу життя серед педагогів, дітей та їх родин.
З метою удосконалення теоретичних знань та практичних навичок педагогів та батьків з формування у дітей ціннісного ставлення до власного здоров’я та життя та з метою поліпшення якості освітньо-виховної роботи з питань особистої безпеки та захисту життя дітей дошкільного віку в ЗДО щорічно проводиться Місячник «Зелений вогник» «Місячник знань дітьми правил безпеки життєдіяльності» та «Тиждень безпеки дитини» як форми систематизації знань дітей про безпечне довкілля.
Висновок: Вся освітня робота в ЗДО з дітьми дошкільного віку з безпеки життєдіяльності відповідно вимог Базового компонента дошкільної освіти повинна забезпечувати їх життєву компетенцію, зокрема вміти застосовувати здобуті знання, вміння і навички щодо збереження здоров’я в повсякденній діяльністі , не зашкоджуючи як власному, так і здоров’ю інших людей та дотримуватися правил безпеки життєдіяльності.
Підсумовуючи, можна відмітити : завдяки правильно організованій роботі діти здобувають необхідні їм знання та вміння з безпеки життєдіяльності, що стає першим кроком до усвідомлення власного життя.
Таким чином, за систематичної, планової, поетапної, методично грамотної роботи педагогів у тісній співпраці з батьками дошкільнята зростають готовими до безпечного розв’язання життєвих ситуацій у соціальному, предметному та природному довкіллі.